A BeePathNet projekt keretében a városi méhészkedés Llubjana által kifejlesztett és sikerre vitt holisztikus megközelítését tanulhatja el 5 európai város a szlovén fővárostól. A projekt a fenntartható városi méhészkedés megalapozását és fejlesztését célozza.
A méhbarát hálózat azért jött létre, hogy fenntarthatóbb, élhetőbb városi környezetet teremtsenek, és a helyi fejlesztéseket a természeti erőforrások és a biológiai sokszínűség megóvásával szolgálhassák.
A BeePathNet hálózatban 6 EU város dolgozik együtt – Ljubljana (Szlovénia) mint vezető partner, Amarante (Portugália), Bydgoszcz (Lengyelország), Cesena (Olaszország), Nea Propontida (Görögország), és Budapest Főváros XII. kerület Hegyvidéki Önkormányzat (Magyarország).
A XII. kerületben számos projektelem megvalósult már:
- Hegyvidéki Méhbarát Hálózat Mézes reggeli néven foglalkozásokat indítottak iskolásoknak és óvodásoknak, ahol a gyerekek játékos keretek között tanulhatnak a méhekről és azok jelentőségéről.
- A felnőttek számára a MOM Kulturális Központ ismeretterjesztő programsorozatot hoztak létre „A mi méheink” címmel.
- A Barabás Villa kertjében egy vizsgálóláda tette lehetővé a méhcsaládok életének megfigyelését.
- Elindult egy együttműködés a Fővárosi Vízművekkel is, amelynek köszönhetően évi két alkalomra csökkentették a kaszálások számát a helyi vízmű-telephelyeken, hogy a háborítatlan területekkel további menedéket nyújtsanak a méheknek.
- méhlegelőket alakítottak ki
- változatos közösségi programokat szerveznek. amellyel inspirálják a lakosságot a természetközeli, beporzóbarát kertek kialakítására.
- Kiadványokat tettek közzé, amelyek informálják a lakosságot a beporzó rovarok jelentőségéről, városban is betöltött szerepükről, a tevékenységekről, amelyekkel segíthetjük őket, növényültetéssel, rovarhotel, rovaritató kihelyezésével és egyebekkel.
- Közreadtak egy térképet is, amelyen a XII. kerület Méhbarát Hálózatának fontosabb pontjai vannak feltüntetve, köztük számos méhlegelő, méhészet, partneróvoda, fontosabb zöldfelület.