Kapcsolódó alrendszer

Okos emberek

Okos városok felfedezése - ismeretterjesztő könyv gyerekeknek

Jonathan Reichental, egy egykori városi CIO (informatikai igazgató) közreműködésével készült új, gyermekeknek szóló könyv, melynek célja az aktív polgárok és közösségi vezetők következő generációjának inspirálása. Reichental Palo Alto városának informatikai igazgatója volt, mielőtt elment tanítani, valamint megírta a Smart Cities for Dummies című könyvet. A szerző korábban nem gondolt arra, hogy gyermekkönyvet írjon, de amikor Brett Hoffstadt, a könyv társszerzője kapcsolatba lépett vele, "azonnal értelmet nyert az ötlet".

Graphisoft Park

A Graphisoft irodapark fejlesztése a volt Óbudai Gázgyár területén valósult meg. A fejlesztési területen a felhagyott barna övezet teljes rekultivációja megtörtént. Az új funkció kialakításával a vállalat visszaintegrálta a területet a főváros vérkeringésébe. A fejlesztés során a társaság különös hangsúlyt fektetett a fenntarthatósági szempontokra, a magas színvonalú építészeti minőségre és a természettel való harmonikus kapcsolatra.

PontVelem okos program

A PontVelem Okos Program legfontosabb célja a felnövekvő generáció fenntarthatósággal kapcsolatos oktatása, a téma iránti érzékenyítése. A program fókuszában a GyűjtsVelem szelektív hulladékgyűjtés áll, kiemelten a használt elemek, kis akkumulátorok és a használt mobiltelefonok gyűjtése. A gyűjtéssel megszerzett pontokat a diákok a Pénziránytű-BankVelem Program keretében a PontBankban gyűjtik és kezelik, megismerkednek a banki, pénzügyi alapfogalmakkal. A pontok felhasználása, beváltása során hangsúlyosan megjelenik a SegítsVelem karitatív gondolat, hogy adni jó. A PontVelem Nonprofit Kft.

Gyermekbarát Okos Városok - India

Az indiai várostervezésért felelős nemzeti intézet (National Institute of Urban Affairs - NIUA) a hollandiai központú Bernard van Leer Alapítvánnyal (Bernard van Leer Foundation - BvLF) közösen indította a Gyermekbarát Okos Városok elnevezésű kezdeményezést, melynek célja, hogy az indiai várospolitika és várostervezés középpontjába helyezze a gyermekek igényeit négy kulcsfontosságú területen: (1) egészségügy, (2) biztonság, (3) közlekedés és mobilitás, (4) életkörülmények.

Zuglói zöld bölcsőde

2016 tavaszán Zuglóban számos újszerű megoldással felépült a 48 férőhelyes Mesevonat bölcsőde, az Erzsébet királyné útja és az Öv utca forgalmas csomópontjában. A bölcsőde a munkakereső szülőknek időszakos gyermekfelügyeletre is lehetőséget ad, valamint számos más speciális szolgáltatást is nyújt.

Tetőkert a brémai Volkshochschule tetején

A tetőkert létrehozása a brémai Volkshochschule tetején a helyi civil szervezet (Gemüsewerft Bremen) és a környékbéli lakosok közreműködésével valósult meg. A projekten belül lehetőség adódik zöldség- és fűszernövény-termesztésre, valamint kertészkedésről és táplálkozásról szóló workshopokat szerveznek és különféle társadalmi tevékenységeket is végeznek. Céljuk, hogy a városi kertészkedés lehetőségeit javítsák, valamint a brémai lakosok ökológiai tudatosságát növeljék.  

Az Audi Magyarország méhészete

A méhészet létrehozásának ötlete az AUDI AG-tól, az anyavállalattól származik. 2015-ben az Audi Magyarország növény- és állatvédelmi tervének végrehajtása közben született meg a méhészet létrehozásának ötlete, amit gyorsan meg is valósítottak. Hat méhcsaládot és összesen 270000 méhet telepítettek 2015 szeptemberében. A méhek évente 200–240 kilogramm mézet termelnek. Az Audi Magyarország Prémium Mézét egyrészt ajándékként adják a látogatóknak, másrészt az ajándékboltban akár meg is vásárolhatják. A bevételt természetvédelmi programokra fordítják.  

Közösségi térképezés

A közösségi térképezés lehetővé teszi a lakosok számára, hogy kiemeljék környezetük egyes érdekes vagy meghatározó részeit. A közösségi térképek helyi ismeretekből, tapasztalatokból és szakértelemből épülnek fel. Ez nem csupán adatgyűjtés, a nyilvánvaló, rejtett és potenciális eszközök felfedezésének folyamata egy közösségben különböző lehetőségeket nyit meg. A feltérképezés értékes digitális fejlesztési és fejlődési eszköz.